rewolta_znak_2

RE_WOLTA

RE_WOLTA to projekt współpracy poznańskich artystek i artystów w celu merytorycznej i artystycznej dyskusji na temat przemocy seksualnej wobec kobiet. Zorganizowana zostanie seria wykładów i warsztatów o społeczno-kulturowych przyczynach przemocy seksualnej, o  przemocy wobec kobiet w kulturze muzułmańskiej oraz w Meksyku.

Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń a także intensywnej pracy treningowej powstanie spektakl teatralny, który korzystając z technik awangardowego teatru – Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz tańca buto – w sposób nowatorski podejdzie do tematu przemocy seksualnej wobec kobiet. Jego ideą nie jest próba diagnozowania lub opisu problemu lecz poszukiwanie takiej formy języka i wyrazu, która pozwoli uniknąć stereotypów zarówno społeczno-kulturowych jak i językowych.

Ideą RE_WOLTY jest próba zmiany rzeczywistości. Spektakl teatralny jest medium, które umożliwia bezpośredni kontakt z aktorkami i aktorami a co za tym idzie wspólne przeżycie prezentowanych czy opowiadanych emocji. Chcemy umożliwić odbiorcom zdobycie nie tylko wiedzy na temat zjawiska przemocy seksualnej ale również zaprosić ich do wspólnego teatralnego przeżycia. Dzięki wykorzystaniu awangardowych technik teatralnych owo przeżycie może być intensywniejsze i bardziej prawdziwe oraz pozbawione typowych dla narracji o przemocy uproszczeń.

RE_WOLTA jak sugeruje tytuł projektu to ruch przeciwny do tego, który się odbywa. Zapobieganie przemocy seksualnej wymaga zmiany myślenia czasami podstawowych przekonań jakie wszyscy nabywamy w trakcie wychowania i socjalizacji. Tej wolty potrzebują zarówno kobiety jak i mężczyźni, by nasza rzeczywistość była bezpieczniejsza.

Projekt jest dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Miasta Poznania.

miasto_facebook
matronat3