fotobaje

W listopadzie 2012 Stowarzyszenie Nastawnia i Winiarnia „Pod czarnym kotem” przy ul. Wolsztyńskiej 1 zorganizowali w Poznaniu „Bajkowe poszukiwania skarbów”. Projekt poprzez twórczą zabawę miał na celu zaprezentować dzieciom m.in. Foto-Bajki, które zostały zainicjowane podczas 41. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA w Świnoujściu. Twórcą i pomysłodawcą samego projektu jest światowej sławy fotograf Tomasz Sikora. Podczas 41. Famy grupa literacka prowadzona przez Michała Zabłockiego napisała wspólnie cykl bajek dla dzieci, a grupa fotograficzna prowadzona przez Tomka Sikorę stworzyła cykl inscenizowanych fotografii, stanowiących ilustracje zainspirowane poszczególnymi bajkami. W wyniku tej współpracy narodził się materiał fotograficzno-literacki, którego trwałym efektem jest książka dla dzieci.
Stowarzyszenie Nastawnia i Winiarnia umożliwiły dzieciom – w szczególności zamieszkałym w dzielnicy Grunwald – udział w czytaniu i inscenizacji bajek, uczestnictwo w warsztatach plastycznych i wiele innych atrakcji. Poszukiwania rozpoczęły się w samo południe w Winiarni „Pod czarnym kotem”. Podczas szukania skarbów dzieci spotkały Kapitana Majtka, armię kotów i straszną Babcię Jadzię. Nie zabrakło profesjonalnych animatorów, którzy nie pozwolili dzieciom się nudzić.

W projekt zaangażowani byli artyści, muzycy i literaci z Polski, lokalnie natomiast do zabawy dołączyli: Pracowania Plastyczna Artystart, Ośrodek Jogi „Lovayoga”, Spółdzielnia Grunwald oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy dzielnicy Grunwald. Celem całego przedsięwzięcia było zintensyfikowanie działań artystycznych, by ten dzień stał się wielką ucztą i zabawą pod hasłem bajek, i tego co one mogą przynieść najmłodszym i nie tylko.